Det här glömmer jag aldrig

Femteklassare på Nydalaskolan i Malmö berättar om sina liv i ord och bild. ’Det här glömmer jag aldrig’ är boken som skildrar hur det är att vara barn i Sverige idag. Barnen skriver om stora och små minnen, humoristiska, sorgliga, dramatiska, konstiga, otäcka. Om allt från en underbar resa till en farfar i Marocko eller en regnig utflykt till Liseberg till en skjutning i lekparken.

Ett kreativt samarbete för barns röster

Projektet ’Det här glömmer jag aldrig’ är ett initiativ av barnboksförfattaren och illustratören Marit Törnqvist i samarbete med Nydalaskolan, Helamalmö, författaren Nicolas Lunabba, och konstnären Kim Demåne.

Utställning på Astrid Lindgrens Näs

Barnens bok presenterades 1 mars 2024 på Nydalaskolan och fotografen Ikram Abdulkadir var på plats. Från 17 april till 29 juni kommer deras originalbilder och berättelser att ställas ut i trädgårdshuset på Astrid Lindgrens Näs.

Det är en gåva att få ta del av de här barnens berättelser. Att se dem fånga de otäckaste av minnen i färger och klä i ord den kärlek de känner till livet. Jag älskar den här boken. Att den nu kommer att nå läsare över hela Sverige kunde inte göra mig stoltare.

Nicolas Lunabba, författare

Tillbaka till utställningar

Flaskpost

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev fyllt med inspiration, nyheter och erbjudanden.

Lämna följande fält tomt
Den här webbplatsen är registrerad på wpml.org som en utvecklingswebbplats. Byt till en nyckel för produktionsplats till remove this banner.